لینک کوتاه : http://panasonic-group.com/?p=4010
تعیمر برد پاور تلویزیون

تعمیر برد پاور تلویزیون

تعمیر برد پاور تلویزیون از جمله مواردی است که در صورت مشاهده عملکرد غیر طبیعی تلویزیون همراه با خرابی برد تغذیه پاور باید انجام داد. 

P BOARD یا برد پاور یکی از اجزای اساسی هر دستگاهی است که ولتاژ ورودی را به ولتاژ های عمومی مصرفی در سایر بخش های تلویزیون تبدیل می کند. به دلیل تأمین کردن انرژی قسمت های مختلف، طراحی برد های پاور بسته به نوع دستگاه و استاندارد های برق هر کشوری (ولتاژ و فرکانس) متفاوت است.

خوشبختانه طراحی مناسب بردهای پاناسونیک، استفاده از المان های با کیفیت، به کار بستن قطعات با توان بالاتر نسبت به توان مورد نیاز برد و طراحی پروتکتور ها و محافظ های گوناگون در قسمت های مختلف مدار باعث شده است که به قطعات در زمان کارکرد طولانی فشار چندانی وارد نشود.

 

تعمیر برد پاور تلویزیون

برای تشخیص عیب برد پاور تلویزون پاناسونیک بهتر است ابتدا نشانه های خرابی این قطعه را شناسایی کنید. روشن نشدن تلویزیون پاناسونیک یکی از نشانه های خرابی برد تغذیه پاور می تواند باشد. در ابتدا که برد تغذیه پاور آسیب می بیند ممکن است اولین بار که دکمه پاور را لمس می کنید تلویزیون روشن نشود و نیاز باشد مجدد بخواهید دستگاه را روشن کنید. این اتفاق ممکن است آن قدر ادامه پیدا کند تا تلویزیون دیگر روشن نشود.

مرکز کنترل تلویزیون های پاناسونیک معیوب شدن برد تغذیه پاور را با نمایش ارور ۲  چشمک یا ۱۲ چشمک چراغ پاور اعلام می نماید. همچنین گاهی در صورت خرابی برد پاور ممکن است از پشت بدنه تلویزیون صدای اضافه به گوشتان برسد.

 

عیب یابی و تعمیر برد تغذیه پاور تلویزیون پاناسونیک

عیب یابی برد پاور تلویزیون 

در صورتی که بعد از بررسی های اولیه خرابی برد پاور مشخص شود ، این قطعه توسط متخصصین عیب یابی می شود. چنانچه ایراد از ماسفت یا خازن ها باشد قطعات معیوب تعویض می شود. در صورتی که خرابی غیر نرمال یا میزان آسیب دیدگی شدت زیادی داشته باشد، کارشناسان اقدام به تعویض برد پاور تلویزیون می کنند تا ایراد مرتفع گردد .

 

نشانه های خرابی برد پاور تلویزیون پاناسونیک 

 • خاموش شدن تلویزیون
 • چراغ استندبای تلویزیون چشمک قرمز می زند
 • صدای اضافه از پشت بدنه تلویزیون
 • دیر روشن شدن تلویزیون

 

علت خرابی برد پاور تلویزیون پاناسونیک

 1. طول مصرف بالا
 2. نوسانات ولتاژ
 3. شوک های الکتریکی
 4. سهل انگاری مصرف کننده

 

علت خرابی برد تغذیه پاور تلویزیون های پاناسونیک

خرابی برد پاور تلویزیون به دلیل طول مصرف

قسمتی از برد های پاور به گونه ای طراحی شده اند که در صورت به برق وصل بودن، در همه ی حالات؛ روشن می مانند. این امر باعث استهلاک و در نهایت بعد از چند سال آسیب دیدگی زودرس P BOARD ها می شود .

توصیه می شود از پریزهای تایمر دار استفاده کنید تا در ساعت عمومی خواب اعضای خانواده، نمایشگر شما از شبکه ی برق خارج شود. این کار را به صورت دستی نیز می توانید انجام دهید.

همچنین در استفاده های بلند مدت، مانند کارکرد های بیش از ده سال آسیب به قطعات با عمر پایین مثل خازن ها تا کنون امری بسیار کمیاب بوده است ولی در برند های دیگر، خرابی و آسیب دیدگی خازن امری شایع است.

 

خرابی برد پاور تلویزیون به دلیل نوسانات ولتاژ

مهمترین علت خرابی برد پاور نوسان برق یا خراب بودن پریز برق یا سه راهی برق می باشد. ولتاژ ثابت وجود ندارد و این عبارت (ولتاژ ثابت) امری آرمانی است.

در ولتاژ ورودی همواره نوساناتی وجود دارد که تنظیم کننده های ولتاژ P BOARD، خود را با آن وفق می دهند و جریان های ثابت مورد نیاز سایر بخش ها را تامین می کنند. اما اگر این نوسانات ورودی از دامنه ی تطبیق این تنظیم کننده ها بیشتر باشند نمایشگر دچار آسیب می شود.

 

خرابی برد پاور تلویزیون به دلیل شوک های الکتریکی

اگر نوسانات ولتاژ از بازه ی زمانی به لحظه ای تبدیل شود، تنظیم کننده ها فرصت تطبیق را پیدا نکرده و دستگاه دچار ایراد می شود.

از آن جایی که مصرف کننده هیچ نقشی در شوک های الکتریکی ندارد، نمی توان توصیه ای برای محافظت از دستگاه در این شرایط داشت.

 

خرابی برد پاور تلویزیون به دلیل سهل انگاری مصرف کننده

در صورت استفاده از سیم برق نامناسب، جرقه های کوچکی که سیم ها در درگاه های ارتباطی (پریز برق و درگاه ورودی برق شهر نمایشگر) می زنند باعث آسیب دیدگی P BOARD ها می شود.

توصیه می شود در صورت در دسترس نبودن سیم رابط اولیه ی تلویزیون، کابل مناسب و موافق با استاندارد های دستگاهتان را تهیه نمایید.

 

وظیفه برد پاور در تلویزیون پاناسونیک

برد پاور تامین کننده انرژی الکتریکی قسمت های مختلف تلویزیون می باشد و در صورت معیوب شدن آن، تلویزیون هم مانند باقی دستگاه هایی که با برق کار می کنند نمی تواند در شرایط استاندارد به کار خود ادامه دهد. یا به طور کامل خاموش می شود، یا حتی اگر چراغ استندبای روشن شود ایراد را به صورت ارور ۲ چشمک یا ارور ۱۰ چشمک به نمایش می کشد.

در ابتدا که برد پاور با مشکل خرابی برد پاور روبه رو شوید ممکن است حتی بعد از گذشت چند ساعت کارکرد تلویزیون خاموش شود که بهتر است طی تماس با ما مشاوره فنی و تخصصی دریافت نمایید .

 

چگونه مرکز کنترل برد پاور وظیفه کنترل جریان را به عهده دارد ؟ 

مرکز کنترل برد پاور وظیفه کنترل جریان خروجی را بر عهده دارد. برای قطع و وصل شدن ولتاژ یا کنترل اندازه ولتاژ برق شهر، دیتا از مین برد برای مرکز کنترل ارسال می شود.

قسمت های مختلف برد تغذیه پاور پاناسونیک:

برد پاور متشکل از قسمت های مختلفی می باشد که به آنها اشاره کردیم:

 1. رکتی فایر (rectifier) یا به عبارت ساده تر همان یکسو ساز ها
 2. منبع سویئچینگ PFC برد پاور (switching supply) سویئچینگ سوپلای
 3. Dc to Dc Converter
 4. مدارهای گلاتور
 5. سویئچ قسمت های مختلف
 6. مرکز کنترل برد پاور

 

 

 

Call Now Button