لینک کوتاه : http://panasonic-group.com/?p=4010
تعیمر برد پاور تلویزیون

7 علت خرابی برد پاور تلویزیون

علت خرابی برد پاور تلویزیون پاناسونیک از جمله مواردی است که در صورت مشاهده عملکرد غیر طبیعی تلویزیون باید مورد بررسی قرار بگیرد .

P BOARD یا برد تغذیه پاور یکی از اجزای اساسی هر دستگاهی است که ولتاژ ورودی را به ولتاژ های عمومی مصرفی در سایر بخش های تلویزیون تبدیل می کند. به دلیل تأمین کردن انرژی قسمت های مختلف، طراحی برد های پاور بسته به نوع دستگاه و استاندارد های برق هر کشوری (ولتاژ و فرکانس) متفاوت است.

خوشبختانه طراحی مناسب بردهای پاناسونیک، استفاده از المان های با کیفیت، به کار بستن قطعات با توان بالاتر نسبت به توان مورد نیاز برد و طراحی پروتکتورها و محافظ های گوناگون در قسمت های مختلف مدار باعث شده است که به قطعات در زمان کارکرد طولانی فشار چندانی وارد نشود.

در این مقاله به بررسی ۷ علت خرابی برد پاور تلویزیون پاناسونیک و عیب یابی آن می پردازیم .

۷ علت خرابی برد پاور تلویزیون پاناسونیک

 1. طول مصرف بالا و خراب شدن قطعات روی برد پاور 
 2. نوسانات ولتاژ
 3. شوک های الکتریکی
 4. سهل انگاری مصرف کننده
 5. ضعف تولید و استفاده از قطعات نامرغوب در طراحی 
 6. دائم به پریز برق متصل بودن
 7. روشن و خاموش کردن بی مورد با تعداد دفعات زیاد 

 

علت خرابی برد تغذیه پاور تلویزیون های پاناسونیک

خرابی برد پاور تلویزیون به دلیل طول مصرف

قسمتی از بردهای پاور به گونه ای طراحی شده اند که در صورت به برق وصل بودن، در همه ی حالات؛ روشن می مانند. این امر باعث استهلاک و در نهایت بعد از چند سال آسیب دیدگی زودرس P BOARD ها می شود .

توصیه می شود از پریزهای تایمردار استفاده کنید تا در ساعت عمومی خواب اعضای خانواده، نمایشگر شما از شبکه ی برق خارج شود. این کار را به صورت دستی نیز می توانید انجام دهید.

همچنین در استفاده های بلند مدت، مانند کارکرد های بیش از ده سال آسیب به قطعات با عمر پایین مثل خازن ها تا کنون امری بسیار کمیاب بوده است ولی در برند های دیگر، خرابی و آسیب دیدگی خازن امری شایع است.

 

خرابی برد پاور تلویزیون به دلیل نوسانات ولتاژ

مهمترین علت خرابی برد پاور تلویزیون نوسان برق یا خراب بودن پریز برق یا سه راهی برق می باشد. ولتاژ ثابت وجود ندارد و این عبارت (ولتاژ ثابت) امری آرمانی است.

در ولتاژ ورودی همواره نوساناتی وجود دارد که تنظیم کننده های ولتاژ P BOARD، خود را با آن وفق می دهند و جریان های ثابت مورد نیاز سایر بخش ها را تامین می کنند. اما اگر این نوسانات ورودی از دامنه ی تطبیق این تنظیم کننده ها بیشتر باشند نمایشگر دچار آسیب می شود.

 

خرابی برد پاور تلویزیون به دلیل شوک های الکتریکی

اگر نوسانات ولتاژ از بازه ی زمانی به لحظه ای تبدیل شود، تنظیم کننده ها فرصت تطبیق را پیدا نکرده و دستگاه دچار ایراد می شود.

از آن جایی که مصرف کننده هیچ نقشی در شوک های الکتریکی ندارد، نمی توان توصیه ای برای محافظت از دستگاه در این شرایط داشت.

 

خرابی برد پاور تلویزیون به دلیل سهل انگاری مصرف کننده

در صورت استفاده از سیم برق نامناسب، جرقه های کوچکی که سیم ها در درگاه های ارتباطی (پریز برق و درگاه ورودی برق شهر نمایشگر) می زنند باعث آسیب دیدگی P BOARD ها می شود.

توصیه می شود در صورت در دسترس نبودن سیم رابط اولیه ی تلویزیون، کابل مناسب و موافق با استاندارد های دستگاهتان را تهیه نمایید.

 

علت خرابی برد پاور تلویزیون عیب یابی و تعمیر برد تغذیه پاور تلویزیون پاناسونیک The reason for the damage of the TV power board

 

 

برای تشخیص عیب و علت خرابی برد پاور تلویزون پاناسونیک بهتر است ابتدا نشانه های خرابی این قطعه را شناسایی کنید. روشن نشدن تلویزیون پاناسونیک یکی از نشانه های خرابی برد پاور می تواند باشد. در ابتدا که برد تغذیه آسیب میبیند ممکن است اولین بار که دکمه پاور را لمس می کنید تلویزیون روشن نشود و نیاز باشد مجدد بخواهید دستگاه را روشن کنید. این اتفاق ممکن است آنقدر ادامه پیدا کند تا تلویزیون دیگر روشن نشود.

عیب یابی برد پاور تلویزیون پاناسونیک

عیب یابی برد پاور تلویزیون توسط کارشناسان مجرب و حرفه ای انجام پذیر است. المان های خراب روی برد می تواند عملکرد صحیح تلویزیون را مختل نماید . از جمله :

 1. خرابی خازن های استفاده شده روی برد تعذیه پاور 
 2. خرابی دیودهای استفاده شده روی برد پاور 
 3. خرابی قطعات نیمه هادی سوییچینگ مانند ماسفت ها و ترانزیستورها 

 

در صورتی که بعد از بررسی های اولیه خرابی برد پاور مشخص شود، این قطعه توسط متخصصین عیب یابی می شود. چنانچه ایراد از ماسفت یا خازن ها باشد قطعات معیوب تعویض می شود. در صورتی که خرابی غیر نرمال یا میزان آسیب دیدگی شدت زیادی داشته باشد، کارشناسان اقدام به تعویض برد پاور تلویزیون می کنند تا ایراد مرتفع گردد .

تعمیر برد پاور تلویزیون در محل 

مرکز کنترل تلویزیون های پاناسونیک معیوب شدن برد تغذیه پاور را با نمایش ارور ۲ چشمک یا ۱۲ چشمک چراغ پاور اعلام می نماید. همچنین گاهی در صورت خرابی برد پاور ممکن است از پشت بدنه تلویزیون صدای اضافه به گوشتان برسد.

 

چطور تشخیص دهیم برد پاور تلویزیون خراب شده ؟

برای تشخیص خرابی برد تغذیه بهتر است ابتدا علت خرابی برد پاور تلویزیون را بشناسید 

 1. خاموش شدن ناگهانی تلویزیون
 2. چراغ استندبای تلویزیون چشمک قرمز می زند
 3. صدای اضافه از پشت بدنه تلویزیون
 4. دیر روشن شدن تلویزیون

 

 

 

Call Now Button